Techniky sieťotlače – ktorá je najvhodnejšia pre vás?
Pri potlači najrôznejšieho textilu využívame všeobecne známu metódu sieťotlače, ktorej princíp ale málokto skutočne pozná. Jej najväčšou výhodou je precízny, do detailov vypracovaný vzhľad tlačeného dizajnu v jasných a žiarivých farbách a tiež trvácnosť a odolnosť aj pri častom praní.
Možnosti sieťotlače sú pomerne široké. Je však dôležité vybrať tú správnu techniku sieťotlače. To už je našou úlohou a radi vám poskytneme naše dlhoročné skúsenosti v tejto oblasti.
Sieťotlač plastizolovými farbami bez podkladovej vrstvy
Tlač bez podkladovej vrstvy sa využíva pri textile bielej farby, kde vynikne plná farebnosť dizajnu. V prípade farebného či čierneho textilu sa môže stať, že bude táto farba presvitať a tlačený dizajn nebude mať stopercentné krytie. To možno ocenia tí z vás, ktorí si želajú mať výsledný dizajn vo „vintage“ štýle, teda s mierne použitým vzhľadom.
Plastizolové farby sú najobľúbenejšie a najčastejšie používané typy farieb pri väčšine potlačí. Plastizolový atrament sa ľahko tlačí, má výbornú kryciu schopnosť a priľnavosť na väčšine textílií. Pozostáva z dvoch zložiek – PVC živice a plastifikátora. Plastizolové farby sa pri bežnej teplote nevysúšajú, musia byť vytvrdené pri teplotách 140-160°C. Pri tlačení na textil sa plastizolový atrament ovinie okolo vláken látky a tým vzniká pevné mechanické spojenie s tkaninou.
Existuje niekoľko spôsobov, ako jednoduchým spôsobom otestovať kvalitu sieťotlače s plastizolovými farbami. Prvou z nich je pranie, nedostatočne vytvrdený plastizolový atrament stráca už po troch praniach v horúcej vode so silným pracím prostriedkom svoju predošlú podobu. Druhým je takzvaný „stretch test“, kedy po natiahnutí textilu vidíme správanie farieb: ak dôjde k potrhaniu tlače, nebola správne vytvrdená. Možné je tiež otestovať kvalitu tlače pomocou pár kvapiek etylacetátu.
Sieťotlač plastizolovými farbami s podkladovou vrstvou
Podkladovú vrstvu pridávame pri textiloch inej ako bielej, respektíve svetlej farby, aby sme zaistili dokonalý vzhľad tlačeného dizajnu v plnej farebnosti. Preto je výsledná tlačená vrstva na ohmatanie hrubšia, než tá, ktorú tlačíme na svetlý textil bez podkladu.
Aj z toho dôvodu tento typ tlače neodporúčame na veľké plochy s plnofarebným dizajnom, pretože by dvojitá vrstva mohla spôsobiť neželaný gumový efekt.
Odfarbovanie (discharge)
Pri tejto technológii pracujeme s farbami na vodnej báze. Pomocou nich môžeme textil odfarbovať do jeho prírodnej podoby, alebo naň zároveň po odfarbení nanášať ďalšie farby.
Po odfarbení môže prírodnom textile ostať jemný nádych odstraňovanej farby – napríklad jemná belasá po modrej. Táto metóda najlepšie funguje na 100% bavlne a tmavom textile.
Odfarbovanie a následná tlač farieb
Ak po odfarbení chceme nanášať ďalšie farby podľa grafického návrhu, výsledná tlač bude v porovnaní s plastizolovými farbami jemnejšia na dotyk. Zatiaľ čo plastizolové farby ostávajú na povrchu textílií, farby na vodnej báze používané pri metóde „discharge“ sa vpíjajú priamo do vláken. Pri veľkých materiáloch s návrhom na rozsiahlom podklade tak tlačený návrh nemá neželaný gumový efekt, ako pri použití plastizolových farieb s podkladovou vrstvou.
Špecifikom tejto metódy je, že pri nej nie je možné použiť farby z palety Pantone kvôli ostávajúcemu nádychu pôvodnej farby. Z toho dôvodu môžu aj na rôznych textiloch farebné odtiene pôsobiť odlišne. Ide však o veľmi trvácnu tlač, odolnú voči praniu. Zároveň je komplikovanejšia a vyžaduje aj viac času na vytvrdenie.
Transférová sieťotlač
Je ideálna pri použití maximálne troch farieb na tých textiloch, kde sú ťažko dostupné miesta, napríklad špecificky tvarované kusy oblečenia (šiltovky, bundy či klobúky). Používame tepelný lis, ktorým prenášame motív vytlačený sieťotlačou, a fixujeme ho na látku. Výhodou je vysoká stálosť použitých farieb a možnosť použiť pri tom tak farby na vodnej báze, ako aj plastizolové.